Ventilátory

Bez kvalitnej vzduchotechniky sa sa neobíde žiadny growbox, skleník, dieľňa, kancelária, lakovňa, kúpeľňa, WC, kuchyňa alebo reštaurácia. Výber vzduchotechniky sa samozrejme viaže na špecifické podmienky dané priestorom a podmienkami, ktoré je potrebné kontrolovať.

Čo je dôležité vedieť pri výbere ventilátoru:

Aký je rozdíl mezi radiálnym a axiálnym ventilátorom?

Vo väčšine prípadov si zákazníci vyberajú podľa ceny, " aby bol ventilátor čo najlacnejší a na výkone až tak nezáleží, stačí len, aby trochu odsával". V prvom rade je potreba uvedomiť si, na čo bude daný ventilátor použitý. Vo väčšine prípadov sa jedná o growbox, kuchyňu, WC alebo kúpeľňu. Pri výbere ventilátoru je taktiež treba vedieť, cez aké dlhé potrubie bude ventilátor odsávať, či bude potrubie rovné alebo či bude mať ohyby. Tu robí veľa zákazníkov chybu.
V prípade rovného potrubia s dĺžkou cca. 1-10m, bez záťaže (napr. bez uhlíkového filtra) a bez mechanických častíc v potrubí (bez úlomkov aktívneho uhlia) postačí AXIÁLNY VENTILÁTOR (ventilátory TT, VKO, TD mixvent, TD silent, RAM, NTS)


AXIÁLNE VENTILÁTORY: (TTVKO)

Majú síce veľký prietok vzduchu, ale malý dopravný tlak a preto sú skvelé najmä pre príťah vzduchu, v čo najkratšom potrubí s minimálnym počtom ohybov. V prípade odťahu vzduchu nesmie vedenie presiahnuť dĺžky 5m a v žiadnom prípade by axiálne ventilátory nemali byť pripojené na uhlíkový filter, pretože odpor vzduchu (dĺžka potrubia, zákruty, klapky, mriežky a pod.) znižuje ich účinnosť a zbytočne zvyšuje spotrebu, može dochádza k prehrievaniu a zvyšuje sa riziko rozpojenia teplotnej poistky, čo sa u tohto typu ventilátorov berie ako NEZÁRUČNÁ UDALOSŤ!

Axiálny ventilátor má oběžné kolo, které se podobá vrtuli u lietadla. Máva 3 a viac lopatiek, ktoré sú uložené na náboji a smer prúdenia vzduchu je v osi ventilátoru (v osi ventilátoru nasává a v osi vyfukuje). Čím väčší je tlak v potrubí (tlak se zvyšuje odporom vzduchu v potrubí, napr. ohyby, zatáčky, mriežky, klapky, steny potrubia, uhlíkové filtre) tým menší je výkon ventilátoru. Axiálne ventilátory ako je ventilátor TT, VKO doporučujeme používať maximálne na príťah vzduchu na čo najkratšom potrubí, s čo najmenším počtom ohybov a v žiadnom prípade nepripájať uhlíkový filter.

Napr. bežný axiálny ventilátor (TT125) s priemerom 125 mm a výkonom 280 m3/h

Pri tlaku 0 Pa je výkon 280 m3/h. V prípade, že potrubie bude mať jeden 90° ohyb, zvýši sa tlak na 10 Pa a výkon sa zníži na cca 200 m3/h. Pri zvýšení tlaku na 20 Pa sa výkon zníži 70 m3/h a pri zvýšení tlaku na 30 Pa bude výkon ventilátoru 0 m3/h. Inak povedané - ventilátor na beží, ale nič neodsáva, iba spotrebúva elektrický prúd pri ktorom sa zahrieva motor ventilátoru a hrozí spálenie motoru (nezáručná udalosť). Ďalšou nezáručnou udalosťou pri axiálnom vetilátore je rozpojenie teplotnej poistky vplyvom nedokonalého chladenia (táto situácia vzniká pri pripojení uhlíkového filtra, pri výskyte mechanických čiastočiek v potrubí a pri väčšom počte ohybov v potrubí.

RADIÁLNE VENTILÁTORY: (CAN FAN - RUCKPRIMAKLIMA)

Sú v podstate opakom ventilátorov axiálnych. Majú menšie prietok vzduchu, ale veľký prepravný tlak a neohrozí ich ani prechod menších pevných častíc, čo ich predurčuje hlavne k odťahu vzduchu cez uhlíkový filter skrz dlhšie potrubie. Dĺžka vzduchového vedenia záleží na množstve prekážok (zákruty, klapky, mriežky a pod.), ale nemala by byť dlhšia ako 26m.

Na rozdiel od axiálneho ventilátoru má radiálny ventilátor viac lopatiek, ktoré sú umiestnené po obvode obežného kola. Sanie vzduchu prebieha v osi ventilátora a výfuk vzduchu potom kolmo na osi. 
Radiálne ventilátory sú konštruované na odťah cez zátaž (napr. uhlíkový filter, dlhé potrubie, dobre znáša mechanické čiastočky ako napr. úlomky aktívneho uhlia v potrubí).
Radiálne ventilátory majú nízku tlakovo - výkonovú stratu. Patria k ideálnym ventilátorom v growboxoch.

Príklad radiálneho ventilátoru (PRIMAKLIMA 125) s priemerom 125 mm a výkonom 420 m3/h.
Pri 0 Pa tlaku je výkon 420 m3/h. V prípade, že potrubie bude mať niekoľko 90° ohybov a ventilátor bude pripojený na uhlíkový filter sa zvýši tlak z 0 Pa na 50 Pa, čo odpovedá zníženiu výkonu na cca 380 m3/h. V prípade, že by tlak v potrubí (10 m dĺžka potrubia, uhlíkový filter, niekoľko 90° ohybů) bol približne 100 Pa je stále výkon ventilátoru cca 300 m3/h.

VENTILÁTORY S AC MOTOROM:

Majú tradične konštruovaný elektromotor a sú ideálne pre občasnú ventiláciu uzavretého priestoru.

VENTILÁTORY S EC MOTOROM: (PRIMA KLIMA EC, Q-MAX EC, HYPERFUN) 

Sú poháňané modernými elektromotory s výškou výkonmi, nižšou spotrebou a minimálnym hlukom. Vďaka unikátnej konštrukcii majú oveľa dlhšiu životnosť a umožňujú úplne presné ovládanie výkonu digitálnymi regulátormi. Hoci je ich obstarávacia cena vyššia, užívateľský komfort, nízka hlučnosť, životnosť i prevádzkové náklady hrajú v jednoznačný prospech EC ventilátorov.

ODHLUČNENÉ VENTILÁTORY: (ISO-MAX, Q-MAX EC, STRATOS Silenced) 

Sú vybavené izolačným, hluk absorbujúcim materiálom a ich prevádzka je veľmi diskrétna. V prípade, že už vlastníte neizolovaný ventilátor a túžite po troche toho pokoji, odporúčame inštaláciu TLMIČA HLUKU. Avšak nákup odhlučneného ventilátora spolu s 2ks týchto tlmičov zaistí totálnu a absolútnu odhlučnenie vašej ventilačnej jednotky.

VENTILÁTORY S REGULÁCIOU: (PRIMA KLIMA TC

Umožňujú buď manuálne prepínanie rýchlosti alebo komfortnú automatickú reguláciu na základe nameraných hodnôt (teplota / vlhkosť).

OSCILAČNÉ A CIRKULAČNÉ VENTILÁTORY:

Môžu mať prevedenie klipsnové, nástenné, stojanové alebo podlahové a slúžia k cirkulácii vzduchu.

Doporučený počet výmen vzduchu za HODINU v jednotlivých prevádzkach

Určenie požadovaného sacieho výkonu. Vypočítajte objem miestnosti (dĺžka × šírka × výška) - v growboxoch je potrebné prihliadať nielen na výmenu vzduchu, ale hlavne na odsávanie extrémnych teplôt a vlhkosti. 

growbox 30 - 50x / h
toaleta 7 - 14x / h
kúpeľňa 4 - 7x / h
izba 2 - 4x / h
kuchyňa 7 - 11x /h
kancelária 3 - 6x / h
spoločenské priestory 5 - 8x / h
bar 14 - 22x / h
garáže 3 - 8x / h
predajňa 6 – 9x /h

V growboxoch všeobecne platí, že je potreba odsávať 400m3/h na 600W výkonu osvetlenia (toto pravidlo je závislé na teplote priťahovaného vzduchu). Tento sací výkon je potrebné paradoxne navýšiť, čím menší priestor a vyššia Wattáž, tým silnejší odťah je potrebný (malý priestor sa rýchlejšie vyhreje než veľký)

Hlučnosť:
Hlučnosť je jeden z najdôležitejších parametrov pri výbere ventilátorov. Nikto nechce rušiť svojich zákazníkov v obchode, reštaurácii, poprípade susedov v bytovke.

Hlučnosť môže z časti vyriešiť odhlučnený ventilátor priamo od výrobcu (RUCK ISO-MAXKSA) prípadne dokúpenie TLMIČU HLUKU.
Použitie odhlučneného ventilátoru spolu s 2ks tlmičov hluku zabezpečí úplne odhlučnenie Vašej ventilačnej jednotky. 

Doporučené ventilátory: 
Nejlepším pomerom cena / kvalita sú jednoznačne ventilátory PRIMAKLIMARUCK CAN-FAN

Čo se týka kvality nemusíte sa báť ani ventilátorov od firmy KSA,BLACK ORCHID

 
4
1022 141022
Značky
 
 
Priemer príruby (mm)
Prietok vzduchu (m3/h)
Regulácia otáčok

Stránka 1 z 2 - 89 položiek celkom

Ďalšie produkty

Stránka 1 z 2 - 89 položiek celkom