Úsporné lampy CFL

ÚSPORNÉ LAMPY a takzvané PROPAGÁTORY sú vďaka svojim parametrom vhodné najmä k nakličovaniu semien, rastu mladých rastlín a pestovanie nenáročných plodín ako sú bylinky.

Tento typ osvetlenia sa vyznačuje minimálnym vyžarovaním tepla a aspoň zdanlivo nižšou spotrebou energie.

Vďaka tvorbe minimálneho odpadového tepla možno zdroj svetla umiestniť veľmi blízko k rastlinám, bez toho aby bolo zásadne ovplyvnené VPD (index pomeru teploty a vlhkosti), čo zaručuje dobré korenenie a stavbu pevnejších stoniek. Zároveň sa netreba obávať presvietenia (tvorba hermafrodit), či dokonca spálenia rastlín.

Medzi hlavné neduhy patrí malá svietivosť pri rovnakej spotrebe ako HPS a MH výbojky. Napríklad 250W úsporné lampy disponujú svetelným tokom okolo 9000 lm, čo je 3x menej ako ich konkurencia v podobe HPS a MH výbojok. Ďalším problémom môže byť ich kratšia životnosť a nižšia spoľahlivosť.

CFL výbojky neznášajú dobre vysokú vlhkosť a sú veľmi krehké. Preto hrozí častejšie poškodenie pri manipulácii alebo transporte a vďaka integrovanému predradníku, v prípade akéhokoľvek nezáručného problému, končí okamžite v koši. Z toho logicky vychádza, že úspora za nákup a prevádzku CFL výbojky je relatívna a že aj pri jednorazovej vyššej investícii za kvalitnú predradník + MH / HPS výbojku môžu byť prevádzkové náklady u CFL v čase oveľa vyššie.

Aj cez tieto neduhy bývajú CFL lampy a propagátory nepostrádateľným partnerom každého skúseného pestovateľa.

 

 

Záznamy nebyly nalezeny...